Sıkça Sorulan Sorular

Deri ürünlerin temizliği kesinlikle ıslak bir şekilde yapılmamalı. Ürününüzün tozlanması veya leke bulaşması halinde hafif nemli bir bezle yumuşak bir şekilde temzilemelisiniz.

Bazı kullanıcılarımız bu hatayla karşılaşabiliyor. Merak etmeyin siparişiniz tamamlanmadığı taktirde bizden mail ile bilgi alacaksınız. Bu tarz teknik hataların çözümü için sipariş ekranına geldiğinizde bilgilerinizi doldurmadan önce CTRL+F5 yapmayı deneyin. Bu site ön belleğini yenileyerek problemleri düzeltilmiş olarak geri yükleyecek böylece siparişinizi sorunsuz bir şekilde verebileceksiniz. Tekrar aynı hatayı alıyorsanız bizimle mail veya telefon yoluyla iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

Guzini.com, kişisel verilerin toplanması ve saklanması konusunda en üst güvenlik önlemlerini kullanmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz bankalara şifreli bir şekilde gönderilmektedir.

Guzini.com üzerinden bütün kredi kartları (VISA, Mastercard, American Express) ile ödeme yapabilirsiniz

Siparişinizi teslim alırken kargo paketinde yırtılma, ezilme, ıslanma vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde herhangi bir sorun olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir. Tutanak, ürün değişimi veya ücret iadesi sürecinde işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Ürün iadesi hakkında bilgiyi bu yazıyı okuduğunuz sayfanın hemen altındaki başlıkların içindeki '''İade Süreci''ne tıklayarak bilgi alabilirsiniz.